- Детаљи
- Аутор: CH
- Категорија: Комунистички злочини
- Прегледа: 94
Исто је било још пре рата објекат са пратећом надстрешницом где је омладина вежбала гађање из пешадијског оружја, као и представници жандармерије и полиције краљевине. Остало је запамћено, како су присталице Недићевог режима, Немци, и Калабићевци, овде стрељали неколико својих противника, да би после рата то исто наставили и комунисти тзв ослободиоци тј нова власт. Следеће ноћи од стрељања, жртве комунистичког терора родитељи и родбина откопавали су и односили. Тачан број се и овде не зна, јер су ту као и на другим местима стрељани људи из целе околине. О истим ми је казивао петровачки берберин и ловац Добрица Стокић као и његов помоћник бербрин Жика, затим стари абаџија Шпирић и млађи Драган Московлић – цариник у Словенији. Што се тиче Љотићеваца и они су стрељали прекршиоце власти и своје противнике. Нарочито су били кивни на присталице ЈВуО. На зборовима у вароши и по многим селима уз присуство грађана и мештана, јавно, вршили су батинања а и стрељања, како на лицу места тако и на Чачалици у Пожаревцу. Поменућемо само двојицу батинаних и стрељаних 1943. год. команданата села, четничких и легално изабраних: „Лима“ из В. Поповца (право име и презиме доставићемо касније) и Драгољуб Обрадовић - Обрин из Каменова и др...
- Детаљи
- Аутор: CH
- Категорија: Комунистички злочини
- Прегледа: 119
Масовне гробнице и стратишта
Освета над политичким противницима после ослобођења Петровца на Млави и доласка совјетске Црвене армије[1] у срезу млавском округа пожаревачког[2], почела је после 10. октобра 1944. године. То је прво чињено под Командом града – тзв. Радним батаљоном а одмах потом новоформираном ОЗНА[3]. Команду града чинили су локални руководиоци са овога терена, док по војним питањима прво успостављање власти, стража, чувања објеката, разминирања и др. Чинили су борци и припадници НОВЈ[4] (веома мали број домаћих бораца) док је већина била са стране који су дошли са југа или истока тј околине Зајечара и од Јастребца. Исти су одмах извршили мобилизацију за своје потребе у чији састав улазе и други младићи из овог краја а у поменути батаљон и др. Поред обављања редовних и сталних дужности на успостављању јавног реда и мира, обезбеђења, функционисања власти и сл. Они су уједно кренули и тзв. „Борбу против непријатеља и домаћих издајника“. Другим речима кренуо је обрачун са неистомишљеницима и политичким противницима - што је сигурно био шири појам.
Опширније: Комунистички злочини у млавском крају од 1941. год. нарочито после 12.09.1944. године

- Детаљи
- Аутор: CH
- Категорија: Комунистички злочини
- Прегледа: 113
ОКТОБАРСКИ ВИХОР И СРБИ
СРПСКИ НАРОД ПРЕД ИЗАЗОВИМА РУСКОГ ПРЕВРАТА
ПОТОНУЛЕ НАДЕ
Када је избила Фебруарска револуција 1917. године, Србима није било лако, јер је са престола отишао велики покровитељ малог, али храброг, балканског народа, Цар Мученик Николај Други Романов. Историчар Богумил Храбак истакао је да је пад руске монархије означио крах наде да ће њихова држава, која ће настати после Првог светског рата, имати чисто српски карактер. Министар спољних послова републиканске Русије, Миљуков, био је изразито пројугословенски оријентисан, и умногоме је подржавао Бугаре. Српска политичка елита је била збуњена оним што се десило, а најпаметнији су схватили да је обарање Цара Николаја плод озбиљне међународне завере. Српски дипломата Јован Јовановић-Пижон је у свом дневнику 4. марта 1917. записао да се Енглези хвале „да су они изазвали револуцију у Русији и припремили је. ‘Ми смо неколико пута опомињали цара на опасност што немачки утицај преотима маха, а он није слушао, и ето шта му се случило’, говорио је један од утицаја Енглез.“ Забележио је и 6. марта 1917. да су углавном „Енглези задовољни с догађајима у Русији“; „Говоре свуда да су и Енглези и Французи умешани у револуцију“.
- Детаљи
- Аутор: CH
- Категорија: Комунистички злочини
- Прегледа: 112
На овим местима такође су вршене масовне ликвидације политичких и других противника нове власти
Опширније: Шумарице - (тромеђа) Мелница, Стамница и Витовница
- Детаљи
- Аутор: CH
- Категорија: Комунистички злочини
- Прегледа: 117
(октобар 1944. године - фебруар 1945. године.)
На овоме месту припадници нове власти су од октобра 1944. године до фебруара 1945. године вршили масовна стрељања својих политичких противника тј виђенијих угледних грађана како официра, жандара, приватних предузетника, радника, сељака тако и представника власти, председника општине и других.